Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Vücut Estetiğinde yeni trend: Popoya yağ enjeksiyonu – Brezilya kalçası

Kalçaya yağ enjeksiyonu yani bir diğer adıyla Brezilya Kalçası. Gerek erkek, gerek kadın vücudunda estetik algının oluşabilmesi için bazı kıvrımların varlığı çok önemli. Kadın vücudunda göğüs ve kalça kıvrımlarının göz alıcı olması, bel oyuntusunun derinliği ile doğrudan ilişkilidir. Bel yeterince ince olmadığı zaman, kalça ve göğüslerin belirgin olabilmesi için olabildiğince büyük olması gerekir ki, bu da şişmanlık algısını oluşturur. Oysa ki ince bir bel, hem kalça hem de göğsü ön plana çıkaracaktır. Aslında ideal olan, ince bir belin hemen altında belden belirgin bir şekilde ayrılan dolgun ve yuvarlak kalçaların varlığıdır. Benzer şekilde, erkek vücudunda da belin ince olması, kalça çıkıntısı ile birlikte çok daha sert ve maskülen bir görüntü verir.

 

İşte bu nedenle, bel-popo ilişkisini güzelleştirmeyi hedef alan yağ transferi (diğer adıyla Brezilya kalçası) operasyonları hem kadın hem de erkek hastalarda yoğun olarak yapılıyor. Estetik cerrah Op. Dr. Metin Kerem, bu operasyonu basitçe “yağ dokusunun yer değiştirmesi” olarak tanımlıyor: “Aslında burada sorun yağ dokusunun bel ve göbekte çok, kalçada ise istenenden az olması. Yapılan iş ise, istenmeyen fazla yağın bel, göbek, sırt gibi bölgelerden alınıp kalça ve basen kıvrımlarının belirginleştirilmesi için doğal bir dolgu maddesi olarak kulanılmasıdır. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olur. Bel ve karın incelirken kalçalar dolgunlaşmış olur. Tamamen kapalı olarak gerçekleştirilen bu işlem sonrasında birkaç milimetrik kesi dışında iz kalmazken vücut biçimi dramatik şekilde değişir.

İşte popoya yağ enjeksiyonu – Brezilya kalçası ile ilgili merak edilen sorular ve Op. Dr. Metin Kerem’in cevapları:

Kalçaya yağ enjekte edebilmek için hastada ne gibi özellikler aranır? Kimler bu işlem için uygundur?

Yağ enjeksiyonu yapabilmek için öncelikle vücutta bir miktar yağ fazlası olması gerekiyor. Çok ince yapılı kişilerde, ya da çok kaslı erkek hastalarda silikon kalça protezleri daha iyi bir seçenektir. Bazı durumlarda yağ ve silikon protezler birlikte kullanılırlar.

Kalçaya yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Kalçaya yağ enjeksiyonu tercihen genel anestezi altında ve hastane şartlarında yapılan kapalı bir cerrahi işlemdir. Belirgin bir kesi yapılmadan kanül adı verilen kalın iğnelerle fazla yağ alınır, bazı işlemlerden geçirilerek saflaştırılır. Saf canlı yağ hücreleri ameliyat öncesinde planlanan şablona göre, kalça ve üst basen bölgelerine arzu edilen kıvrımı verecek şekilde enjekte edilir. Burada önemli olan bel oyuntusu ile kalça çıkıntısı arasındaki farkı vurgulamaktır.

İşlem sonrasında günlük hayata dönmek ne kadar zaman alır?

Kapalı bir cerrahi uygulama olduğundan kalçaya yağ enjeksiyonu sonrasında günlük hayata dönüş çok hızlıdır. Sadece uygulama bölgesinde geçici şişmeler/morarmalar olur, ancak bunlar da yaklaşık 1 hafta içinde iyileşir.

Kalçaya enjekte edilen yağ dokusunu kalıcılığı ne orandadır?

Hastadan hastaya göre değişmekle birlikte ortalamada enjekte edilen yağın %40 gibi bir kısmı erir. Geri kalan %60 kalıcıdır. Çünkü transfer edilen şey canlı yağ dokusudur. Sonrasında belli miktarda kilo alınsa bile biçim büyük ölçüde korunacaktır.

Bu işlem başka operasyonlarla kombine edilir mi?

Elbette, çoğu zaman kalçaya yağ enjeksiyonu operasyonu göğüs büyütme, karın germe, göğüs dikleştirme gibi ameliyatlarla birlikte yapılıyor. Öte yandan alınan yağın yeterli olması durumunda kalça dışında yüz, göğüs gibi bölgelere de enjeksiyon yapmak mümkün. Yağ dokusunun yetersiz olduğu durumlarda popoyu büyütmek için silikon protezlerle birlikte yağ enjeksiyonu yapmak da mümkün.

Kalçaya yağ enjeksiyonu yaparken nelere dikkat edilir?

Burada önemli olan yağın doğru yerden alınıp, doğru yere doğru miktarda verilmesidir. Körlemesine poponun içini şişirmek anormal ve itici bir sonuç verecektir. İşin püf noktası poponun anatomisini doğru şekilde analiz ederek sadece eksik olanı yerine koymaktır.

Brezilya kalçası olarak da adlandırılan popoya yağ enjeksiyonu işlemi, sadece popoyu değil tüm vücudu güzelleştiren bir işlem olarak modern estetik cerrahi teknikleri arasında yerini almış görünüyor. Vücuda herhangi bir yabancı madde girmeden, tamamen kapalı tekniklerle yapılan bu işlem sayesinde kum saati görüntüsü artık hayal değil.