Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Silikonsuz Göğüs Büyütme: Yağ Enjeksiyonu

Meme büyütme arzusu içinde olan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Ancak tüm başarısı ve temiz tıbbi özelliklerine rağmen bazı kadınlar vücutlarında yabancı bir cismin varlığına alışamamaktan korkuyor.

Son 10 yıl içerisinde yapılan çalışmalar yağ dokusunun plastik cerrahideki rolünü çok değiştirdi. Eskiden fazlalık olarak görülen ve atılan yağ dokusunun içerisindeki biyolojik cevherlerin keşfi bu dokunun aslında çöp değil, bir kök hücre kaynağı olduğunu ortaya koydu. Daha sonra da buradan elde edilen yağ hücreleri ile birlikte kök hücrelerin harmanlanmasının vücudun herhangi bir başka bölgesine hacim eklemek için kullanılabilecek ideal bir dolgu maddesi oluşturduğu anlaşıldı. Bugün yüzdeki kırışıklıklardan çökük yara izlerine, popo ve bacak biçimlendirmeye kadar pek çok konuda yoğun bir şekilde tıbbi kullanımı olan yağ dokusu, uygun hastalarda göğüs büyütme için de silikona alternatif olabilmektedir.

Peki “uygun hasta” kim? Genel olarak yağ enjeksiyonu için en uygun adaylar göğüsleri küçük olan, nispeten genç yaşta ve sarkma problemi olmayan hastalardır. Hastanın vücudunda yağ dokusu ihtiyacını karşılayacak kadar fazla yağ bulunmalıdır. Çoğu zaman karın, bel, basenler gibi istenmeyen fazlalıkların olduğu bölgeler ideal yağ dokusu kaynaklarıdır.

Yöntem genellikle sedasyon adı verilen hafif bir anestezi türü ile uygulanır. Yağın alındığı ve verildiği bölgelerin hiçbirinde kesi yapılmadığından işlem tamamen “kapalı cerrahi” şeklinde uygulanır, ve hiçbir bölgede iz bırakmaz. Yaklaşık 1 saat içinde tamamlanan işlemden sonra hastanede yatmak gerekmez. Uygulamanın ertesi günü hasta işine dönebilir.

Yağ enjeksiyonu sonuçları protez uygulamasına göre daha mütevazi sonuçlar verir. Öte yandan enjekte edilen yağın yaklaşık %40 kadarı zaman içinde eriyecektir. Bazı kişilerde bu rakam artıp azalabilmektedir.

Göğüs büyütme için silikon protezler ve yağ enjeksiyonu dışında tıbben kabul edilen hiçbir yöntem yoktur. Bu teknikler dışında yapılan her deneme hayal kırıklığı ve boşa harcanan para dışında hiçbir işe yaramaz. Basitçe memenin içine “bir şey koymadan” meme büyümez!