Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik operasyonlar … ve sonrası

Her geçen gün daha fazla hayatımıza giren estetik operasyonlarla ve sonrasında yaşanan süreçlerle ilgili doğru – yanlış pekçok bilgi medya organlarında ve internette adeta havada uçuşuyor. Hak eden – etmeyen herkesin “bir konunun uzmanı” gibi konuşmaktan çekinmediği ülkemizde maalesef plastik cerrahi ameliyatlarıyla ilgili de bir bilgi kirliliği var. Özellikle estetik ameliyatların sonrası iyileşme dönemleri ile ilgili abartılı ve / veya yanlış bilinenleri düzeltmek amacıyla bazı bilgiler vermek istedim. İşte en sık yapılan estetik ameliyatlar ve ameliyatsız uygulamaların sonrası iyileşme dönemlerine dair bazı kısa notlar:

Göğüs Büyütme

Göğüs büyütme operasyonlarında ameliyat sonrası süreç büyük ölçüde silikon protezin kas altına mı yoksa kas üstüne mi yerleştirildiğiyle ilgilidir. Kas altı protezlerde ilk 24 saat içerisinde kas üstü protezlere göre daha fazla ağrı duyulmakla beraber bu ağrı ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Kas üstü protezlerde ciddi bir hareket kısıtlaması önerilmezken kas altında yaklaşık 1 ay süreyle sportif faaliyetlere ara verilmesi istenir. Meme büyütme işlemi genel olarak hastanın hızlı toparlandığı ve ameliyattan 3 gün sonra ofis şartlarında işine dönebildiği bir operasyondur. Ameliyat sonrası 5 gün ilaç kullanımı gerekir. 1 hafta sonra başlanan masajın 1 ayın sonuna kadar yapılması istenir. Yine ilk 1 ay boyunca protezlerin kaymasına engel olan özel bir sütyen veya bandaj kullanılması gerekebilir.

Burun Estetiği

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı, iyileşme dönemi ağrısız geçen bir ameliyattır. Ameliyattan çıkışta burun çevresi ve göz altlarında bir miktar şişlik ve morluklar olması normaldir. Bu şişlik ve morluklar ortalama 7-10 gün içerisinde geçecektir. Burun estetiği sonrasında şişlik ve morlukların iyileşmesini hızlandıran bazı kremler mevcuttur. Burun tamponları (eğer varsa) operasyonun 3. gününde, burun alçısı da 7. gününde alınır. Burun estetiği sonrasında işe dönme en erken 3 gün sonra önerilir. Ancak çoğu kişi alçı ile işe gitmek istemediğinden 1 hafta istirahat etmeyi tercih eder. Estetik burun ameliyatı sonrasında 5 gün ilaç kullanımı istenir. Operasyon sonrası 1 ayda burun büyük ölçüde ortaya çıkmakla beraber son halini alması 6 ay – 1 yıl arası bir zaman ister.

Göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme

Göğüs küçültme veya göğüs dikleştirme operasyonlarından sonra iyileşme süresi 4-7 gün arasıdır. Genellikle göğüs dikleştirme operasyonlarında ve göğüs küçültme operasyonlarında yara izi teknikleri birbirine benzerdir. Operasyonu takip eden günlerde belirgin olan yara izleri aman içerisinde solacak ve deri rengini alacaktır, merak etmeyin. Gerek meme küçültme, gerekse meme dikleştirme işlemlerinde çoğunlukla “vertikal teknik” adı verilen ve daha az iz bırakan yöntem tercih edilmektedir. Göğüs dikleştirmeden sonra 4, göğüs küçültmeden sonra ise 7 gün istirahat önerilir.

Liposuction – Yağ alma

Liposuction (yağ alma, yağ aldırma) işlemleri iyileşmenin en hızlı olduğu estetik operasyonlardandır. Cerrahi kesi gerektirmeyen, kapalı teknikle yapılan bu operasyonlardan sonra herhangi bir yara izi olmadığından görünür bir yara iyileşmesi süreci de sözkonusu değildir. Ancak liposuction işleminin uygulandığı bölgede bir miktar şişlik ve morarma olabilir. Liposuction – yağ alma işlemleri sonrasında uygulama alanı bir latex korse ile baskı altına alınır ve 3 hafta kadar bu baskı altında tutulur. Bu korsenin işlevi uygulama alanının biçimlendirilmesine yardımcı olmaktır. Liposuction işleminin ertesi günü iş başı yapmak çoğu zaman mümkündür.

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği de yine en hızlı iyileşen estetik operasyonlardandır. Sadece göz çevresinde bir miktar şişlik ve morluk olacak, bunun dışında hastayı rahatsız eden herhangi bir problem (ağrı vs) olmayacaktır. Eğer hem alt hem üst göz kapağı ameliyatı yapıldı ise iyileşme sadece üst kapak ameliyatına göre birkaç gün daha uzun sürebilir. Genellikle morluk ve şişlikler 4-5 gün içerisinde iyileşecektir.

Yüz germe – Boyun germe

Yüz germe ve boyun germe ameliyatları çoğu zaman birlikte yapılan işlemlerdir. Yüz germe ameliyatı sonrasında yüzde genel bir şişlik ve yer yer morarmalar kaçınılmazdır. Ancak bu şişlik ve morluklar 7-10 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Detaylı bir yüz germe ameliyatı sonrasında hastanın 1 hafta kadar istirahat etmesi önerilir. Bu süre teknikten tekniğe değişkenlik gösterebilir, mini face-lift adı verilen daha basit operasyonlardan sonra iyileşme bir-iki günde tamamlanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu

Vücudun bir yerinden alınan yağ dokusunun bazı işlemlerden geçirildikten sonra başka bir yerine nakledilmesi işlemine yağ enjeksiyonu denmektedir. Günümüzde giderek daha sık uygulanan yağ enjeksiyonları kapalı teknikle yapıldığından yara izi sorunu yoktur. Uygulama alanında yer yer şişlikler ve belli-belirsiz morluklar olabilir ve 3-5 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Lazerle cilt yenileme – Lazerle cilt soyma – Lazerle yüz gençleştirme

Lazerle yapılan yüz ciidini yenileme işlemleri genellikle tek seans halinde yapılır. Uygulamayı takiben bir miktar kızarıklık olur, ancak 3 gün içerisinde bu kızarıklık yerini bir kabuklanmaya bırakır, ve eskiyen cilt dökülürken yeni oluşan deri kendini gösterir. Hasta işlemin 3. günü makyajını yapıp işine başlayabilir. Ancak uygulamayı takiben 1 ay süreyle güneş koruyucu kullanması önerilir.

Karın germe

Karın germe ameliyatları sonrasında hastanın 1 hafta dinlenmesi önerilir. İlk 1-2 gün karın bölgesinde ortaya çıkacak ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Yaklaşık 5 gün ilaç kullanımı gerekir. Öte yandan hastanın önerilen korseyi karın germe sonrasında 1 ay kadar kullanması uygun olacaktır. Hasta 10 gün içinde aktif iş hayatına dönebilir.