Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Operasyonlar Öncesi Ruhsal ve Bedensel Hazırlık

Günümüzde giderek yaygınlaşan estetik operasyonlar yavaş yavaş hepimizin hayatına bir köşesinden giriyor. Ancak bu tür işlemlerden istenen sonuçları elde edebilmek için hem beklentilerimizi ve ruhsal süreçlerimizi, hem de bedenimizi yapılacak işleme hazırlamamız gerekiyor.

Estetik operasyonlarda başarı, büyük oranda işi yapan cerrahla ilgili. Ancak hastanın alacağı kimi önlemler de başarıda azımsanamayacak bir role sahip. Gelin bu önlemlere göz atalım:

1. Ruhsal Hazırlık

Estetik operasyonları aklından geçiren kişilerin öncelikle bunu gerçekten isteyip istemediğini netleştirmesi gerekiyor. Bu süreçte unutulmaması gereken, bu kararın kişinin tek başına vermesi gereken bir karar olduğu. Spekülasyona bu kadar açık bir konuda çevredeki insanların kulaktan dolma bazı bilgilerle kafa karışıklığı yaratmasına izin vermemek gerekiyor. Doğruları duyabileceğiniz en yetkili ağız, güvendiğiniz plastik cerrah(lar)tır. Unutmayın ki bu işi hiç kimse onlar kadar iyi bilmiyor!

Estetik operasyonlar öncesinde hastanın operasyondan ne beklediğini net olarak ortaya koyması gerekir. Bu beklentiler, operasyon öncesi görüşmede doktorla enine boyuna tartışılarak ameliyatın bu istekleri ne ölçüde karşılayacağı kesin olarak anlaşılmalı. Beklentilerle vaadlerin buluşmadığı bir görüşmeden çıkan bir operasyon kararı hüsranla sonuçlanacaktır.

Doktor seçimi çok önemli. Estetik operasyonlar sadece bu konuda tecrübeli olan bir Plastik Cerrah tarafından yapılabilir. Günümüzde vasıfsız kişiler tarafından yapılmaya çalışılan estetik ameliyatların kötü sonuçlarıyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Buna engel olmanın en iyi yolu hastanın doktorunu araştırmasıdır. Teknoloji çağında bu çok kolay. Ayrıca doktorunuza operasyonla ilgili her türlü detayı sormalısınız. Hiçbir doktor size ne kadar çok soru sordu diye kızmaz. Zaten bu konuda bir tepki görüyorsanız yanlış yerdesiniz demektir.

Bir diğer önemli konu da kişinin doktora güven duyması. Bu, operasyonun öncesinde ve sonrasında ruhsal süreçleri etkileyen en önemli faktör. Eğer doktorunuza kendinizi emanet edecek kadar güvenemediyseniz başka kapıları çalmaya devam etmelisiniz. Her hastanın her doktorla yıldızı barışmayabilir. Eğer doktorunuzla iyi anlaştığınızı düşünmüyorsanız, sizi gereğince dinlediğinden ve anladığından emin değilseniz sürecin geri kalanı her iki taraf için de yorucu olacaktır, tercihinizi tekrar düşünmelisiniz.

Bir diğer konu da beklentilerinizi fiziksel sınırlarla sınırlamak. Akılda tutulması gereken nokta şu: Estetik ameliyatlar fiziksel bir sorunu çözer ve buna bağlı olarak bir öz güven aşısı yapar. Ancak var olan duygusal problemlerin çözümünü bu tür bir operasyonda aramak yanlış. Estetik ameliyatlar, güçlenen bedensel algı ile kendini daha güzel ve iyi hissetmek için yapılır. Hiçbir estetik operasyon size ayrıldığınız sevgilinizi ya da kaybettiğiniz işinizi geri getirmeyi garanti edemez. Burada size verilen vaat, daha güzel bir buruna, daha düzgün bacaklara, daha küçük bir göbeğe, ya da daha dik göğüslere sahip olmanın ötesinde bir şey değildir. Bu çizgiyi çok iyi çekmek gerekiyor. Böyle bir endişeniz varsa bunu önce kendinize, sonra da yakın zamanda sırdaşınız olacak olan doktorunuza itiraf etmelisiniz. Her gün benzer durumlarla karşılaşan doktorunuz zaten bu süreçte size ne verebileceğini anlatacaktır. Doktora karşı şeffaf olmak her zaman hastanın yararınadır.

2. Bedensel Hazırlık

Estetik operasyonlar hiçbir zaman aciliyeti olan işlemler değil. Dolayısıyla bedenen sağlıklı olarak bu operasyonlara girmek gerekiyor. Bu sağlık değerlendirmesini yapmak da yine doktorunuza düşüyor. Burada da hastanın doktora kendisini detaylı bir şekilde anlatması önemli. Operasyonun küçüğü büyüğü yoktur. En ufak bir cerrahi girişimden önce dahi sizin için önemsiz bile olsa bildiğiniz tüm tıbbi sorunlarınızı, daha önce geçirdiğiniz büyük-küçük her türlü ameliyat ve benzeri girişimi, bunlarla ilgili yaşanan sorunları, gördüğünüz tedavileri, kullandığınız tüm ilaçları, allerjik durumlarınızı, alışkanlıklarınızı vs. doktorunuzla paylaşmalısınız. Ameliyattan iki gün önce alınan bir tek aspirin bile yapılan cerrahi işlemi çok çok zorlaştırabilir. Siz bildiğiniz herşeyi anlatın, bırakın neyin önemli neyin önemsiz olduğuna doktorunuz karar versin.

Genel anestezi ile yapılacak cerrahi işlemlerden önce genellikle 6 saatlik açlık gerekiyor. Bu süre boyunca su bile içmek yasak. Operasyon günü sabah rahatlatıcı bir banyonun ardından erken saatte hastanede olmak gerekiyor ki gerekli testler zamanında yapılabilsin. Hastaneye gelirken tercihen hafif kıyafetler giymek ve makyajsız olmak öneriliyor. Eğer daha önceden yapılan tetkikler varsa (ultrason tomografi vb.) bunların da sonuçlarını yanınızda bulundurmak önemli. Operasyon öncesinde sizi uyutacak olan anestezi doktoru ile de bir görüşmeniz olacak. Sağlık durumunuzla ilgili bilgileri yine tüm detaylarıyla onunla da paylaşmalısınız.

Şimdiden geçmiş olsun!